Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı, barış formülü toplantısının Suudi Arabistan’da yapılacağını duyurdu

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukrayna’nın barış formülüne ilişkin, devlet başkanlarının ulusal güvenlik danışmanları düzeyindeki toplantının yakında Suudi Arabistan’da yapılacağını bildirdi. Yermak, Ukrayna’nın barış formülünün, uygulanması Ukrayna için barışı sağlamanın yanı sıra gelecekte dünyada çıkabilecek çatışmaları önlemek için mekanizmalar oluşturacak 10 temel noktayı içerdiğini belirtti. Barış formülünü uygulamak için Ukrayna’nın 3 aşamalı bir yapı kullandığına işaret eden Yermak, toplantıların ilk aşamasının Ukrayna’da akredite olan büyükelçilerle yapıldığını ve ikinci aşamada ulusal güvenlik danışmaları toplantılarının başlatıldığını söyledi. Yermak, bu tür toplantıların ilkini Danimarkalı meslektaşlarıyla gerçekleştirdiklerini ve bir sonraki toplantının Suudi Arabistan’da yapılacağını belirtti. Barış formülünün üçüncü aşamasının ise yıl sonuna kadar devlet başkanları düzeyinde bir küresel zirve olacağı ifade edildi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukrayna’nın barış formülüne ilişkin, devlet başkanlarının ulusal güvenlik danışmanları düzeyindeki toplantının yakında Suudi Arabistan’da yapılacağını bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Yermak, İvano-Frankivsk şehrinde düzenlenen Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi toplantısında yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın barış formülünün, uygulanması Ukrayna için barışı sağlamanın yanı sıra gelecekte dünyada çıkabilecek çatışmaları önlemek için mekanizmalar oluşturacak 10 temel noktayı içerdiğini belirtti.

Barış formülünü uygulamak için Ukrayna’nın 3 aşamalı bir yapı kullandığına işaret eden Yermak, “İlk aşama, Ukrayna’da akredite olan büyükelçilerle yapılan ve formülün her bir maddesinin detaylı bir şekilde gözden geçirilmesine ayrılan toplantılardır.” dedi.

Yermak, ikinci aşamada Ukrayna’nın barış planının uygulanması için uygun formülasyon ve mekanizmaları bulmak amacıyla ulusal güvenlik danışmaları toplantılarını başlattıklarına dikkati çekerek, “Bu tür toplantıların ilkini Danimarkalı meslektaşlarımızla ortaklaşa düzenledik. Haziran ayında Kopenhag’da yapıldı. Bir sonraki toplantı yakında bir Suudi Arabistan şehrinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Her iki Krallığa da liderlikleri ve Ukrayna girişimlerine verdikleri güçlü destek için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Yermak, barış formülünün üçüncü aşamasının yıl sonuna kadar gerçekleştirilebilecek devlet başkanları düzeyinde kurucu bir küresel zirve olacağını kaydetti.