Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sunay Akın: Ağaçları Katlederek Geleceğimizi Karartıyoruz

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimi devam ederken, sanatçı Sunay Akın, köylüler ve çevrecilere destek vererek, ağaçların kesilmesinin geleceği kararttığını ve kültür mirasını yok ettiğini belirtti. Akın, Kültür Bakanlığı’nı göreve davet ederek, ormanların ve doğanın kültür mirası olduğunu vurguladı. Ayrıca, yanlış enerji politikaları nedeniyle Muğla’da santrallerin kapatılması kararının ertelendiğini ve 450 yıllık ormanların katledildiğini ifade etti.

Muğla'nın Milas ilçesindeki Akbelen

HABER: SERCAN EMRE İKE- KAMERA: MEHMET MEHMETLİOĞLU

Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesine karşı mücadele veren köylüler ve çevrecilere destek olmak için bölgeye gelen sanatçı Sunay Akın, “Birileri daha çok zengin olacak, toklar daha çok yiyecek diye, tokları doyurmak için bizim geleceğimizi karartıyor ve kültür mirasımızı yok ediyoruz” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda maden sahasının genişletilmesi amacıyla ağaç kesimi, yedinci gününde devam ediyor. İkizköylüler ve çevrecilerin de kesime karşı nöbeti sürüyor. Köylülere ve çevrecilere destek olmak için bölgeye gelen sanatçı Sunay Akın, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, ağaçların gölgesinin bile insana yaşam kattığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Birileri daha çok zengin olacak, toklar daha çok yiyecek diye, tokları doyurmak için bizim geleceğimizi karartıyor ve kültür mirasımızı yok ediyoruz. Ben Kültür Bakanlığı’nı göreve davet ediyorum. Bu iş Tarım ve Orman Bakanlığı ile olmayacak, Adalet Bakanlığı zaten ortada yok. Adalet olsa zaten bu yaşanmazdı. Ama Kültür Bakanlığı bilmeli ki bu ülkenin ormanları ve doğası kültür mirasıdır, kültür değeridir. Çünkü bu ülkenin türküleri, kilimlerindeki desenleri, edebiyatı, şiirindeki o ağaçlar burada. Onları katlediyorlar. Eğer gerçekten kültürün ne olduğunu bilen bir kişi varsa, gelir burada bu güzel yürekli insanların yanında durur.

Ben çocuklarımızın geleceği adına çok kaygılıyım. Çünkü dünyanın yakın bir geleceği yok. Bugün başımızı ülkeden dışarı çıkarıp, dünya ne yapıyor, neye çalışıyor diye dikkat ettiğimizde bu iklim krizinden dolayı oksijen ve su kaynakları doğanın ne kadar değer kazandığını görürüz. Biz elimizdeki gerçek hazine ve zenginliği katlediyoruz. Muğla’da çok yanlış enerji politikaları vardı, o santrallerin zaten kapatılması karara bağlanmıştı. Bilirkişiler bu yönde rapor vermişlerdi. Şimdi bu kapatılması karar verilen santraller, birkaç yıl devam etsin diye, 2-3 yıl. Şuradaki kömür 2-3 yıllık. 450 yıllık ormanlar katlediliyor. Bu mu? Cahil bunu yapmaz. Bunu yapan kim biliyor musunuz, şu toklar yok mu toklar. Onları bir doyursak rahat edeceğiz.”