Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Pakistan’da JUI-F Partisi’nin Kongresine Bombalı Saldırı: 20 Ölü, 50 Yaralı

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletinde, JUI-F Partisi’nin düzenlediği kongreye bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişi hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi yaralandı. Bu saldırı, ülkede son dönemde artan terör saldırılarına bir örnek olarak gösteriliyor. Pakistan, saldırıların Afganistan’da konuşlu Pakistan Talibanı tarafından planlandığını iddia ederken, Afganistan bu iddiaları reddediyor.

Pakistan'ın Hayber Pahtunhva eyaletinde,

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletinde, koalisyon hükümeti ortaklarından İslam Uleması Cemiyeti (JUI-F) Partisi’nin kongresini hedef alan bombalı saldırıda, ilk belirlemelere göre 20 kişi yaşamını yitirdi, 50’den fazla kişi yaralandı.

Ulusal basındaki haberlere göre, Hayber Pahtunhva’nın Bajaur bölgesinde, JUI-F mensuplarının düzenlediği kongreye bombalı saldırı düzenlendi.

Kongrenin düzenlendiği binanın içerisinde gerçekleşen saldırıda, ilk belirlemelere göre 20 kişi hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi yaralandı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

2023’ün ilk 6 ayında terör saldırıları yüzde 79 arttı

Pakistan Çatışma ve Güvenlik Çalışmaları Enstitüsünün verilerine göre, bu yılın ilk 6 ayında terör saldırıları 2022’ye göre yüzde 79 arttı.

Yılın ilk 6 ayında 271 terör saldırısı gerçekleşti ve 389 kişi yaşamını yitirdi. 2022’nin aynı döneminde 151 terör saldırısı gerçekleşmiş ve 293 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede özellikle Hayber Pahtunhva ve Belucistan eyaletlerinde son aylarda terör saldırıları arttı.

İslamabad, bu saldırıların Afganistan’da konuşlu PakistanTalibanı (TTP) tarafından planlandığını ve yönetildiğini savunuyor, Afganistan ise bu iddiaları reddediyor.