Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Macron, göç yasasını kabul ettirmek için tartışmalı anayasa maddesini kullanmayı planlıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, düzensiz göçe ilişkin yasanın kabulü için tartışmalı anayasa maddesini kullanmayı düşündüğünü açıkladı. Macron, göçmenlik yasasını zorlamak için anayasanın 49/3 maddesini kullanabileceğini belirtti. Hükümetin göç tasarısına karşı yapılan gösteriler ise devam ediyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, düzensiz göçe ilişkin yasanın kabulü için tartışmalı anayasa maddesini kullanmayı planladığını söyledi.

BFM TV’nin haberine göre Macron, göçmenlik yasasını zorlamak için, bir tasarının Ulusal Mecliste oylanmadan geçmesini sağlayan Anayasanın tartışmalı 49/3 maddesinin kullanılmasının ihtimal dışı olmadığını belirterek, “Anayasanın izin verdiği şeyi kullanacağım.” dedi.

Macron, 22 Mart’ta, düzensiz göçe ilişkin tasarının farklı tasarılara bölüneceğini ve gelecek haftalarda parlamentoda görüşüleceğini açıklamıştı.

Hükümetin hakkında sınır dışı kararı olan göçmenleri “arananlar listesine” koymasına imkan veren göç tasarısına karşı 25 Mart’ta başkent Paris ve farklı kentlerde gösteri düzenlenmişti.

Fransa’da anayasa, hükümete bir yasa tasarısının oylamadan geçirilmesi için yetki verirken buna karşı muhalefettin de gensoru teklifi vermesine olanak sağlıyor.