Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da Kur’an-ı Kerim’e Saygı Mitingi Düzenlendi

Diyarbakır’da Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Avrupa’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılara tepki amacıyla miting düzenlendi. Mitingde Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve ilahiler seslendirildi. Vakıf Genel Başkanı Adnan Akgönül, Avrupa ülkelerinde Müslümanların kutsal kitabına yönelik saldırıların arttığını belirterek bu saldırıları kınadı ve Müslümanlara tepki gösterme çağrısında bulundu. Akgönül, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın toplanması ve saldırgan ülkelere karşı ortak kararlar alınması gerektiğini vurguladı. Miting duaların okunmasıyla sona erdi.

Diyarbakır'da Peygamber Sevdalıları Vakfı

Diyarbakır’da Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından, Avrupa’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılara tepki amacıyla miting düzenlendi.

İstasyon Meydanı’ndan gerçekleştirilen “Kur’an-ı Kerim’e saygı” mitingi Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı, ardından ilahiler seslendirildi.

Peygamber Sevdalıları Vakfı Genel Başkanı Adnan Akgönül, son birkaç yıldır Avrupa ülkelerinde, özellikle İsveç ve Danimarka’da sistematik bir şekilde Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’e yönelik çirkin saldırılarda bulunulduğunu söyledi.

“Alçakça yakıyorlar, yırtıyorlar. O ülkelerin idarecileri ise yapılan bu alçaklığı fikir hürriyeti olarak açıklıyor.” diyen Akgönül, bu saldırıları kınadıklarını belirtti.

Bu saldırılara etkili bir tepki ortaya koymak için bütün Müslümanlara çağrıda bulunduklarını dile getiren Akgönül, şunları kaydetti:

“Saldırılara izin veren Batılı ülkelere karşı tepki ortaya konulmalıdır. Müslüman alimler, aydınlar, sivil toplum kuruluşları, Kur’an-ı Kerim’e, Hz. Peygamber’e ve sünnetine yapılan saldırılar karşısında susmamalı, halkı bilinçlendirmeli, hem ulusal hem de uluslararası çapta toplantılar, konferanslar ve etkinlikler yapıp, halkı aydınlatmalı, duyarlı hale getirmeli ve harekete geçirmelidirler. Bu alçakça eylemlerin mutlaka durdurulması, bir daha yapmaya cesaret edemeyecekleri şekilde tedbirlerin alınması gerekir. İslam İşbirliği Teşkilatı derhal toplanmalı ve bu konu üzerinde çok daha ciddi durmalıdır. Müslüman ülkelerin devlet başkanları ve dışişleri bakanları bir araya gelmeli, saldırgan ülkelere karşı ortak kararlar almalıdırlar. Müslüman ülkelerin ortaya koyacakları tepki ve ortak kararlar, İsveç ve Danimarka gibi bu eylemlere arka çıkan ülkeleri cezalandırıcı ve caydırıcı tarzda olmalıdır.”

Etkinlik, duaların okunmasıyla sona erdi.

Mitinge, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, HÜDA PAR Mersin Milletvekili Faruk Dinç, Peygamber Sevdalıları Vakfı Onursal Başkanı Mehmet Göktaş ve vatandaşlar katıldı.