Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çiftçilerin yeşil mercimek patozu mesaisi başladı

Yozgat’ta yeşil mercimek üretimi yapan çiftçiler, tarladaki ürünleri toplarken aynı zamanda saman ve mercimeği ayırmak için patoza atıyor. Bu yıl yağışların bol olmasıyla birlikte daha yüksek rekolte beklenen yeşil mercimeğin kilogram fiyatının da artması öngörülüyor. Yozgat, yeşil mercimek üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alıyor ve kaliteli üretimiyle öne çıkıyor. Ayrıca, ildeki saman miktarıyla Türkiye’nin saman ihtiyacını karşılayabiliyor.

Yozgat'ta yeşil mercimek üretimi

Çiftçilerin yeşil mercimek patozu mesaisi başladı

YOZGAT – Türkiye’de yeşil mercimek üretiminde birinci sırada yer alan Yozgat’ta tarladaki ürünleri toplayan çiftçiler, diğer taraftan da topladığı mercimeği patoza atarak saman ve ürünü ayırıyor.

Yozgat’ta geçen yıl yaklaşık 174 bin de kar alanda 18 bin 965 ton yeşil mercimek üretimi yapılırken, bu yıl yağışların bol olmasından dolayı daha yüksek rekolte bekleniyor. Geçen yıl 13 lira kilogramı satılan yeşil mercimeğin 23 liradan satılması bekleniyor.

Yeşil mercimek hasadını tamamlayan çiftçiler, küçükbaş hayvanların kışlık yemlerini hazırlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Çiftçiler hasat sonrası mercimeği traktörün arkasına bağladıkları patoza atarak saman ve mercimeği ayırıyor. Kış aylarında ahırlarda tutulan hayvanlar balya halinde saklanan samanları yiyerek besleniyor.

Yeşil mercimek üretiminde Yozgat’ın ilk sırada yer aldığını söyleyen Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, “2023 yılında mercimeğin kalitesi çok iyi. Çiftçi de ürettiğinden memnun ve verim de yüksek. Fiyat olarak geçen yıl kilogramı 12-13 liraya satılan mercimek bu yıl 23 liraya satılıyor. Yeşil mercimek konusunda il olarak öncü olduk. Yeşil mercimeğin kalitesinden de veriminden de memnunuz” dedi.

Mercimek samanının maliyetleri karşılar duruma geldiğini de hatırlatan Açıkgöz, “Özellikle küçükbaş hayvanların kışlık yemleri için patoz işlemi yapılıyor. İlimizde yüklü derece saman var. Türkiye geneli küçükbaş besicileri için duyurulur. Adana, Gaziantep Konya, Kırşehir Niğde gibi illere saman, yüklü miktarda gidiyor. Türkiye’nin saman ihtiyacını da il olarak karşılayabiliyoruz” şeklinde konuştu.